Categories: Haberler

by admin

Share

Elsevier 50’ye Yakın Makaleyi “Yasal Olmayan Olumlu Hakem Raporu” Gerekçesiyle Geri Çekti

Bir Elsevier dergisi “paper mill” ile üretilen 47 makaleyi geri çekti. Bu makaleler Çin, Kazakistan ve Rusya uyruklu yazarlar tarafından Thinking Skills and Creativity adlı dergide yayımlanmıştı.

Paper Mill Nedir?

Paper mill: Ücret karşılığında makale üreten yazılımlardır. Genellikle belirlenen konu üzerinde internetten bulduğu kaynaklardan aşırarak yeni bir makale oluşturur. Ayrıca var olmayan hakemler de üreten bu yazılım, dergiye gönderilen makaleye hiç var olmamış insanları hakem olarak önerir ve dergi editörü makaleyi önerilen hakeme gönderdiği takdirde makale hakkında olumsuz yorum yapma ihtimali ortadan kalkar. Böylece makale hakemlerden editöre kabul edilmek üzere önerilmiş olarak gider.

Her şey Anna Abalkina’nın Tweeti ile Başladı

Bu makalelerdeki olağan dışı durumu fark eden Anna Abalkina, Elsevier ile iletişime geçtiğinde cevap alamadığını belirtse de şirket sözcüsü Andrew Davis, Anna Abalkina’nın attığı tweet ile Şubat (2022) ayından beri durumun farkında olduklarını belirtti.

Davis Sözlerine Şöyle Devam Etti:

“Yayımcı, derginin baş editörü ve etik ekibimizi uyardı ve birkaç gün sonra şüpheli hakem hesaplarının bilgisini tarafımıza ulaştırdı. Etik ekibi daha sonra başlangıçta sağlanan hakem hesaplarındaki şüpheleri doğruladı ve bunlara ek başka şüpheli hesaplar da bulundu. Soruşturma sırasında isimleri gayri meşru hakem hesapları oluşturmak için kullanılmış olduğu anlaşılan gerçek kişilerle ve muhtemelen isimlerin uydurulmasıyla oluşturulmuş bir dizi başka gayri meşru hakem hesabıyla iletişime geçildi. Toplamda yaklaşık 70 hakem hesabıyla iletişime geçildi. Sorumlu yazarlardan iddialar hakkında yorum yapmaları istendi ve nihayetinde editörler 47 makalenin Mayıs 2022’de geri çekilmesine karar verdi.”

Kaynak: retractionwatch.com